До Міжнародного дня боротьби з насильством і булінгом в закладах освіти

Шановні батьки!

УВАГА! НОВА НЕБЕЗПЕКА ЗАГРОЖУЄ ЖИТТЮ І ЗДОРОВ’Ю ДІТЕЙ!

Шкільна психологічна служба повідомляє, що з’явилася нова загроза життю і здоров’ю дітей, які неконтрольовано користуються мережею Інтернет.

З 17 вересня 2021 р. на платформі Netflix розміщено новий південнокорейський художній серіал «Гра в кальмара», який таємно чи відкрито подивилися й продовжують дивитися неповнолітні. У багатьох країнах Європи прокотилася хвиля дитячої агресії та жорстокості – діти граються в «кальмара».

В основі сюжету серіалу «Гра в кальмара» покладено прагнення людей різного віку заробити грошей, покращити своє матеріальне становище: водій грає в азартні ігри, підприємець має багатомільярдний борг, крадійка хоче забезпечити собі безхмарне майбутнє, старий дідуган з онкологічним захворюванням розважається, бо йому нема чого втрачати. У кожного гравця в «кальмара» своя мотивація. Сотні гравців спокусилися на приз – 45,6 млрд вон (близько 40 млн доларів), але виграє лише один, усі інші безжалісно загинуть. Фанатська база серіалу миттєво зросла до декількох мільйонів, однак серіал не розрахований на неповнолітнього глядача, він призначений для контингенту 18+.

Гра за структурою нагадує відомі звичні дитячі ігри, в які гралося не одне покоління української малечі – «Третій зайвий», «Море хвилюється…», «Тихіше їдеш – далі будеш» та інші, тобто це рухливі ігри на спритність, уміння вчасно зупинитися й завмерти чи вправно вивернутися. Такі ігри найбільш характерні для молодших школярів, а сучасні підлітки все менше грають в них, вважаючи їх дитячими, несучасними. Саме у серіалі вони знайшли цікаву форму давно забутих дитячих ігор, які, на жаль, досить жорстокі в реальному житті, у серіалі того, хто програв, вбивають, а в реальних забавах неповнолітніх - карають, найчастіше це фізичні покарання або психологічний тиск.

Усього за місяць гра значно підвищила рівень дитячої агресії у Великій Британії, Бельгії, Нідерландах та інших країнах, де гравців у «кальмара» принижували й били, знущалися, називали лузерами, псували особисті речі. Психологи й соціальні педагоги забили тривогу!

У «кальмара» стали грати й українські школярі. Шкільна психологічна служба ЗНЗ №291 попереджає, що ніхто з дітей не застрахований від агресії або нещасного випадку, який може статися під час гри. Ми радимо Вам поговорити з дітьми, пояснити їм, що сучасний варіант гри, запропонований авторами серіалу, немає нічого спільного з підлітковими забавами, окрім рухливості, спортивної вправності, яку підлітки можуть виявляти, граючи у футбол, волейбол чи інші рухливі командні ігри. Також Вам необхідно більш ретельно контролювати те, що дивиться Ваша дитина в Мережі, як саме вона проводить вільний час, у які ігри грається. Якщо Ваша дитина вже подивилася серіал, знайдіть можливість обговорити сюжет, поясніть їй, що необхідно вміти відрізняти корисну інформацію від негативної та небезпечної.

Дітей приваблює загальна популярність серіалу, атмосферна музика, цікаві образи, а також «заборона вільного перегляду», що сильніше підбурює неповнолітніх випробувати себе. Демонстрація жорстоких сцен спроможна атакувати психіку неповнолітніх, стати інструкцією для агресивної або необачливої поведінки, виправдовувати асоціальні дії однолітків. Також у дитини може притупитися почуття жалю, вона може втратити можливість співчувати, відбуватиметься викривлення розуміння вимог суспільної моралі. У неповнолітніх, які вже подивилися серіал, погіршився фізичний стан: дитина впадає в депресію, відчуває безвихідь, не бачить сенсу дорослішати, позаяк світ надто жорстокий. Звичайно, що такі відчуття можуть провокувати парасуїцидальну поведінку або навіть скоєння суїциду.

Шановні батьки! У Вас є право вирішувати – дозволити своїм неповнолітнім дітям дивитися серіал чи заборонити його перегляд. У будь-якому випадку, не залишайте дітей напризволяще, поясніть їм, що кіно не можна переносити у реальне життя. Попередьте дітей, щоб вони негайно повідомляли про агресію батькам, класним керівникам, педагогам або співробітникам шкільної психологічної служби. Разом захистимо наших дітей!