Панельна дискусія на тему: «Хто, як і чому ухвалив Четвертий універсал?»

23 січня 2019 року у спеціалізованій школі № 291 Костенко Іван, лідер учнівського самоврядування школи та Пшенковський Олег Борисович, учитель історії провели для учнів 10-Б класу тематичний захід до Дня Соборності України про історичне значення Четвертого універсалу Центральної Ради, його зміст і наслідки у формі дискусії.

Тематичний захід було розпочато документальним фільмом про зміст Четвертого універсалу: проголошувалася незалежність, суверенність УНР; стверджувалося, що Україна хоче жити в мирі з усіма сусідами, але жоден з них не має права втручатися в її внутрішні справи; урядові доручалося довести до кінця переговори з Центральними державами укласти з ними мир; всю землю роздати селянам без викупу на початку весняних робіт; націоналізувати ліси, води і підземні багатства краю; проголошувалося, що держава бере під свій контроль усі банки; ставилося завдання найближчим часом скликати Українські Установчі Збори, що схвалять Конституцію УНР.
Учні класу були поділені на дві групи: прихильники Універсалу та критики Універсалу. Для панельної дискусії Костенко Іван запропонував питання, а саме: Українська Народна Республіка менш ніж за рік пройшла від декларації про наміри до незалежності.
 А чия була ідея проголошення незалежності?
 А чи була якась дискусія з приводу проголошення незалежності? Чи були якісь альтернативи?
 А щодо чого так довго дискутували щодо ухвали Четвертого універсалу?
 Буквально через декілька днів після обговорення Четвертого універсалу відбулася зміна голови уряду чим була зумовлена ця зміна і наскільки вона була вдалою?
Опонентом прихильників та критиків Універсалу виступив Пшенковський Олег Борисович, вчитель історії. Він зазначив, що Положення Четвертого Універсалу були повністю зреалізовані внаслідок повалення влади УЦР і встановлення в Україні режиму гетьмана П. Скоропадського. Після антигетьманського постання в листопаді-грудні 1918, наслідком якого стало відновлення УНР.