Виховний захід: «Шануй книгу!
Реставрація бібліотечної книги»
Мета: вчити дітей відвідувати бібліотеку, користуватися книгами, охайно з ними поводитися, пояснити значення слів «бібліотека», «абонемент», «формуляр»; розказати учням про відділи бібліотеки, тематичне різноманіття книг; розвивати вміння самостійно обирати книгу; виховувати інтерес до читання.
Хід заняття
2.Вікторина «Відгадайте загадки»
Дуже я потрібна всім:
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книга.)
Хто мовчить, а розуму вчить? (Книга.)
Дерево — не дерево, а листки має. (Книга.)
Дивишся — чистенька,
Погладиш — гладенька,
А читати станеш — спотикаєшся. (Книга.)
Сама я нічого не знаю,
Та всіх розуму навчаю. (Книга.)
3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Що таке «бібліотека»? – Як читають книги? – Як записатися до бібліотеки?
4. Розповідь про бібліотеку
- На світі є багато різних книг: товстих і тонких; сумних і веселих; яскравих; маленьких і великих, але одна книга є начальником усіх книг — це «Буквар».
Є книг багато — радісних, печальних,
Товстих, тонких, барвистих, наче жар,
Але одна — книжкам усім начальник,
І звуть її по-простому — Буквар.
Бібліотека— 1. Установа, культосвітній заклад, де збираються і зберігаються книги, журнали, газети для громадського користування.
2. Приміщення, кімната для зберігання книжок, книго-зібрання, книгосховище.
Бібліотека-читальня— це бібліотека, у приміщенні якої є зал або кімната, де можна одержувати й читати книжки, журнали, газети тощо.
Бібліотекар— працівник бібліотеки. У кожному районі міста є своя районна бібліотека. Дитяча бібліотека — це справжнє Книжкове королівство, в якому живуть різні книги та їхні герої. Багатьох ви знаєте ще з дитячого садочка. Ви добре знайомі з Курочкою Рябою, Колобком, паном Коцьким, Лисичкою та Журавлем, а також із Буратіно.
Якщо ви станете читачами дитячої бібліотеки, для вас відкриються двері в чудовий, чарівний, дивовижний світ Книжкового королівства.
5.Вивчення правил поводження з книгою
• Книгу потрібно брати тільки чистими руками.
• Коли перегортаєш сторінку, не можна слинити пальці, бо від цього псується папір, а ще це негігієнічно.
• Для кращого збереження книги необхідно обгорнути її обкладинкою.
• Щоб з книги не випали листочки, не перегинай її.
• Бережи книгу від води та сонячного проміння — вони шкодять, книзі.
• Гортай сторінки за верхній куточок.
• Не закладай сторінки ручками, олівцями, іншими предметами.
• Під час читання не загинай кутики аркушів, а користуйся закладкою.
• Не читай під час споживання їжі, не малюй у книзі, не підкреслюй слів.
• Люби і бережи книгу.
6.Робота з пам’яткою. «Правила користування бібліотекою».
Пам’ятка «Правила користування бібліотекою»
- дотримуйся порядку і тиші в бібліотеці;
- не порушуй розстановку книг на полиці. Пам’ятай: якщо поставиш книгу в інше місце, її важко буде знайти;
- поводься з книгами акуратно, бережи їх, якщо необхідно — підклей, відремонтуй книгу.
- бібліотечна книга видається на два тижні. Повертай книги своєчасно. Пам’ятай: на них чекають інші читачі.
7.Читання статті «Пошана до книги»
Здавна люди шанують книгу. Саме вона відкриває шлях до незліченних скарбів мудрості, набутих людством упродовж багатьох століть. Необхідно міцно дружити з книжками. Вони допомагають опанувати основи науки, вивчити історію України, пізнати навколишній світ. А найголовніше — глибоко перейнятися турботою про свій народ, його культуру.
З журналу
8.Робота в парі «Розкажи другу про бібліотеку»
• У бібліотеці не можна голосно розмовляти, сміятися.
• Дотримуйся тиші.
• Поважай увагу оточуючих до книг.
• Якщо не зміг самостійно вибрати книгу, звернися до бібліотекаря.
• У читальній залі працюй мовчки, не заважай іншим.
• Не стукай ніжками стільця.
• Не розмовляй з товаришами.
• Не смійся голосно.
• Сторінки книги перегортай тихенько.
• Обов'язково подякуй бібліотекарю за надані послуги.
9.Читання оповідання Василя Сухомлинського «Усі книжечки хороші»
Мама дала Настусі гроші й сказала:
— Піди до книгарні й купи собі дві книжечки. Там є гарні книжечки — про пташок і метеликів, про звірят і рибок...— сказала мама.
Пішла Настуся. А там книжок — ой, скільки ж там книжок! Стоїть Настуся перед полицею, в очах у неї сяє радість. Бо Настуся вже вміє читати. Дивиться вона на книжечки й читає: ця — про їжачка, ця — про котика. А ось ця — про горобчика, а ця — про ластівку. А он та — про ягнятко, а та — про сірого бичка.
Задумалась, занепокоїлась Настуся: «Що ж робити?! Грошей у неї тільки на дві книжечки, а книжечок он скільки! Купиш про їжачка, про котика, а горобчик, ластівка і ягнятко? Хіба ж можна без них додому йти?»
Боляче стало Настусі... Так боляче, що аж заплакала дівчинка.
В. Сухомлинський
10.Розігрування сценки «Запис до бібліотеки».
11.Вправа «Обери книгу» (робота в групах).
(Діти підходять до столу, де стоять книги для 1 класу).
Подивіться уважно і прочитайте, що тут написано. Тут стоять книги для 1-го класу, за різними темами: казки, про природу, про дітей, оповідання та інші. Атепер спробуйте обрати книги.(Діти діляться на 3 групи: 1 група — обирає книги про природу;2 група — казки;3 група — про дітей; консультуючись з бібліотекарем діти обирають книги.)
12.Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
- Бібліотека — це…
- Шкільна бібліотека має два відділи…
- Абонемент — це …
- Бібліотечною обліковою карткою називається…
13.Вивчаємо народну мудрість. Гра «Запам’ятай прислів’я про книгу »
- Золото добувають із землі, а знання з книги.
- Книга — твій друг, без неї — як без рук.
- Хто багато читає, той багато знає.
- Книга вчить, як на світі жить.
- З книгою подружишся — розуму наберешся.
- Книга ключ до знань.
- Читання ось краще навчання..
- Книга добра вчить, від дурного відверне.
- Книга — міст у світ знань.
- Знання — сонце, книга — вікно.
- В оселі без книги, як без вікон,— темно.
- Книга вчить, як на світі жить.
- Прочитав добру книгу — зустрівся з другом.
- З глибини моря дістають перли, а з глибини книги — знання.
- Читання — ось краще навчання.
- Мовчить, а сто дурнів навчить.
Якщо прагнеш знайти друга – подружися з книгою.
Якщо хочеш одержати пораду – відшукай її у книзі.
Якщо занудьгував – візьми книгу.
Якщо мрієш стати справжньою людиною – читай книгу.
Якщо хочеш відчути безмежні можливості людського розуму – працюй з книгою.