вул. Тростянецька, 19
тел: (044) 566-54-94
факс: (044) 566-54-78
e-mail: info-school291@ukr.net

ЗАГАЛЬНИЙ РОЗКЛАД

Початкова школа. Відкритий урок основ здоров'я вчителя початкових класів Шевченко С.П.

Тема: Фізична складова здоров’я

Мета: продовжувати формувати позитивну мотивацію на здоровий спосіб життя, поглиблювати усвідомлення поняття «здоров’я», необхідності турботи про нього. Створити сприятливі умови для вираження позитивних емоцій, сприяти задоволенню фізіологічної потреби молодших школярів у руховій діяльності, активізувати життєвий тонус і позитивні емоції, виконуючи ранкову гімнастику. Виховувати прагнення берегти своє здоров’я, зважаючи на його цінність і значимість для людини.

Перебіг заняття

І. Організаційний момент

Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав,

Тож і ми часу не гаймо,

Урок здоров’я починаймо.

Учитель:

Зрозуміло, всім відомо,

Що приємно буть здоровим.

Тільки треба знати,

Як здоровим стати.

Учитель:

– Надворі осінь, вже прохолодно. Сонечко дає нам менше тепла. Ми знаємо, що Сонце – джерело життя на Землі. Пригадайте чому? ( Воно дає нам тепло і світло )

-         А сьогодні у нас на уроці ось таке чудове сонечко, яке буде нам посилати промінчики з порадами, як зберегти здоров’я. І перший промінчик з порадою про те, чим починається наш кожен день у школі.

   Учень:

Кожен день по розпорядку

Маємо робить зарядку,

Для здоров’я вона «плюс»

Намотай собі на вус.

(учні виконують ранкову зарядку)

-         Ось з’являється наш перший промінчик «Щоденно роби зарядку».

Учитель:

-         Який у Вас настрій?

-         Що допомогло Вам стати більш бадьорими? (фізичні вправи)

-         Давайте виберемо настрій уроку, з яким Ви хочете його провести (діти показують на кружечках)

А сонечко теж нам радить…(учитель вивішує промінчик)

«Частіше посміхайся»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель :

-         А коли у Вас гарний настрій, коли ви здорові, які Ви? Пригадайте ознаки здорової людини, його настрій, психологічний стан. Підберіть на кожну літеру слово, яке відповідає позитивним якостям людини.

А – активний                                                 Д – доброзичливий

З – задоволений                                             О – організований

Б – бадьорий                                                   Р – роботящий

У – усміхнений                                             О – оптимістичний

К – кмітливий                                                В – вольовий

А – акуратний

З – здібний                                                     Я – яскравий

-         Давайте прочитаємо, утворені слова «Азбука здоров’я».

-         На сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про ази здоров’я, дізнаємось про те, що потрібно робити, щоб бути здоровим.

ІІІ. Опрацювання теми

-         А з якою порадою буде наступний промінчик, дізнаєтесь погравшись у гру «Словник ввічливих слів». Вам необхідно вставити слова, що римуються.

«Чемний кіт»

Якось містом кіт гуляв

З усіма вітався ( няв )

І у відповідь взаємно

З ним усі вітались ( чемно ).

Ось поважний слон іде

Поклонився : ( Добрий день! )

Зебра, модниця смугаста,

Усміхнулась мило: ( Здрастуй! )

Бегемот йому услід

Крикнув радісно : ( Привіт! )

А з малим телям корова

Запитала : як (здоров’я )

Пролітала мимо Ґава

Поцікавилась: Як ( справи ?)

Переходив лев дорогу,

Поздоровкався до нього.

Сірий ослик висловухий

Зняв поштиво ( капелюха ).

Я про чемного кота

Розповіла Вам до речі.

Ну й дитина золота!

Бач, які манери ґречні!

-         Ось промінчик від сонечка «Говори ввічливі слова». Як Ви гадаєте, чому саме таку пораду дає сонечко? Який вплив на людину мають ввічливі слова? (Ввічливі слова підтримують гарний настрій, викликають позитивні емоції, що дуже важливо для здоров’я ).

-         До речі, про здоров’я складено багато прислів’їв та приказок. Щоб прочитати їх, з’єднайте словосполучення лівої і правої колонок.

На дошці:

Здоров’я -                                                 все здорово.

У зоровому тілі                                        здорова нація.

Здоровому                                                 найдорожчий скарб.

Здорові діти                                               здоровий дух.

-         Науковці всього світу працюють над проблемою «Емоційного здоров’я людини». Адже від нашого психологічного стану залежить і наше фізичне (тілесне) здоров’я. Деякі поради науковців в цьому напрямку підготували нам учні класу.

Науковець 1

Вченими доведено, що найкращими засобами для зняття нервового напруження є фізичні навантаження – фізична культура. Отже, коли в тебе поганий настрій, іди на спортмайданчик, грай у футбол, волейбол, теніс.

Науковець 2

Добре знімає психологічне напруження фізична праця. Це робота на городі, в саду. А ще заспокоїти нервову систему допоможуть відвари лікарських рослин. Можна пошити подушку і наповнити її лікарськими травами, або просто тримати у кімнаті жмут полину.

Науковець 3

Домашній затишок, спілкування з чотириногим другом покращують настрій. Якщо тобі погано - погладь кішку, бо вона знімає стресовий стан. Собака, своєю відданістю та прихильністю, заспокоює нервову систему.

Науковець 4

З давніх – давен відомо, що посмішка, сміх, жарт, гумор знімають психічне напруження. «Я твердо вірю, - писав Ю. Нікулін відомий клоун – сміх зміцнює здоров’я і подовжує життя». Тому, коли поганий настрій, прочитайте гумореску, відвідайте цирк, подивіться кінокомедію, заспівайте веселу пісню.

Тепер і ми відпочинемо, проведемо фізкультхвилинку.

Фізкульхвилинка.

Ось сонечко дарує нам ще промінчик. «Покращуй свій настрій».

-         Щоб не хворів ні ти, ні я

Дотримуйся «Режиму дня».

-         Пригадайте, що таке режим дня? ( Виконання чогось в один і той же час).

-         Чому необхідно дотримуватися режиму дня?(Режим дня організовує людину, дисциплінує. Людина все встигає. А вживання їжі в один і той же час покращує травлення.)

       Давайте пригадаємо режим дня, а саме «Ранок і день школяра», погравши в гру «Стань правильно».

Сонечко дарує наступний промінчик «Дотримуйся режиму дня».

-         Про що далі дізнаємось, підкаже уривок з Вашого улюбленого мультфільму «Смішарики».

(Перегляд мультфільму.)

Щоб мати здоров’я

Слід правильно їсти,

Вживати поживне

І тільки корисне.

Сценка «Ми корисні для людини»

Вітаміни:

Добрий день! Чи впізнали нас?

Ми вітаміни, дуже корисні для людини.

Вітамін А

Я - вітамін А, сприяю росту, допомагаю підтримувати в нормі зір. Мене багато в моркві, маслі, сирі, помідорах, яйцях, зеленій цибулі.

Вітамін В

Я - вітамін В, дуже потрібен для розумової, фізичної праці, поліпшую травлення. Є в житньому хлібі, гречаній крупі, м’ясі, печінці, жовтку яєць.

Вітамін С

А я – вітамін С, запобігаю застуді, поліпшую кровообіг. Багата мною картопля, помідори, капуста, шипшина, цибуля, часник і, звичайно, цитрусові. Дуже важливо знати, що щоденна норма вітамінів міститься у п’яти порціях свіжих овочів та фруктів.

Вітамін Д

Я – вітамін Д, зміцнюю кістки, запобігаю рахітові. Є в печінці, житньому хлібі, риб’ячому жирі.

Кальцій

Я – кальцій, мінеральна речовина. Дуже корисний для дітей, тому що теж зміцнюю кістки та зуби. Мене багато в молоці, житньому хлібі, сирі, яйцях, рибі. А щоденна норма кальцію міститься у трьох порціях молочних продуктів.

Всі разом:

Хто дружить із нами буде

Всі незгоди враз забуде.

Виросте міцним, здоровим,

Подолає всі хвороби.

Учитель:

-         Чи уважними ви були, як запам’ятали інформацію про вітаміни, перевіримо виконавши завдання у зошитах. Розгорніть зошити на с. 19. Встановіть відповідність : в яких продуктах містяться подані вітаміни.

Перевірка (діти зачитують)

-         А тепер прочитайте твердження, вставивши пропущені цифри.

Учитель:

-         Наш організм, крім вітамінів, потребує достатньої кількості поживних речовин – білки, жири, вуглеводи. Для чого вони потрібні і де містяться дізнаємось, виконавши завдання на с.18.

-         Розгляньте малюнки про поживні речовини, встановіть відповідність за зразком.

-         Для чого потрібні жири? В яких продуктах харчування вони містяться?

(Білки, вуглеводи)

Тепер прочитаємо речення, доповнивши потрібними словами.

-         Ми назвали корисні, необхідні для здоров’я продукти харчування. Але, на жаль, люди іноді вживають не тільки корисну їжу. В 2-му класі ми говорили, що продукти харчування, які потрібно вживати щодня – це корисна їжа, деякі продукти можна вживати рідко, а є їжа шкідлива для здоров’я, яку взагалі непотрібно вживати. Гра «Корисно – шкідливо» допоможе це пригадати.

                         Гра «Корисно - шкідливо»

-         Ви дуже добре виконали завдання, довели, що справжні експерти здорового харчування і заслужили промінчик - пораду «Вживай корисну їжу».

-         Наступну пораду отримаєте, попрацювавши в парі. На ваших партах є картки із завданням. Уважно прочитайте їх, тихенько порадьтеся і вставте пропущені слова, використовуючи довідку.

Картка

Вставте пропущені слова : вода, , сонце, ранкова зарядка, відпочинок, настрій, постава, харчування.

  1. ______________ світить і зігріває нас. Воно дає життя всьому живому на Землі.
  2. Чиста _______________ потрібна кожному з нас. Без неї людина може прожити всього декілька днів.
  3. Правильне _____________________забезпечує організм усіма потрібними для життя вітамінами та поживними речовинами.
  4. _____________     ______________ розвиває м’язи, додає енергії.
  5. Правильна _______________ сприяє гарному вигляду й хорошому самопочуттю.
  6. ___________________ необхідний для відновлення сил.
  7. Гарний __________________ радує тих, хто нас оточує, і нас самих.

-         А тепер прочитайте те, що повинен пам’ятати кожен, хто хоче бути здоровим.

Ви працювали в парі і сонечко дарує вам два промінчика.

«Вчасно відпочивай» і «Бережи здоров’я».

-         А чому і для чого треба пам’ятати ці корисні поради поетичними рядочками скажуть наші учні.

Хто здоровий, той сіється.

Все йому в житті вдається.

Він долає всі вершини.

Це чудово для людини.

Хто здоровий, той не плаче.

Жде його в житті удача.

Він уміє працювати,

Вчитись і відпочивати.

Хто здоровий – не сумує,

Над загадками мудрує.

Він сміливо в світ іде

Й за собою всіх веде.

Бо здоров’я – це прекрасно,

Здорово, чудово, ясно!

І доступі для людини

Всі дороги і вершини.

ІV. Підведення підсумків

-         Давайте ще раз прочитаємо всі поради від сонечка і будемо дотримуватись їх.

-         Щоденно роби зарядку

-         Частіше посміхайся

-         Говори ввічливі слова

-         Покращуй свій настрій

-         Дотримуйся режиму дня

-         Вживай корисну їжу

-         Вчасно відпочивай

-         Бережи здоров’я

Сонечко усміхнулось.

Учитель:
- Як є здоров’я – буде все, як треба,

Сміятиметься сонечко із неба,

І дітям світ постелиться під ноги,

Щоб ви пройшли усі дороги.

Здорові діти – нація здорова,

Багата Україна і чудова!

-         Ви сьогодні чудово працювали! Бажаю всім бути здоровими, завжди усміхненими, із задоволенням і радістю здобувати нові знання!

(Школа №291, вчителі Семена Л.Г., Шевченко С.П.)                                    

min os

guon2

darrada

kievtest

daros

metod