вул. Тростянецька, 19
тел: (044) 566-54-94
факс: (044) 566-54-78
e-mail: info-school291@ukr.net

ЗАГАЛЬНИЙ РОЗКЛАД

СОЦІАЛЬНИЙ ПЕДАГОГ УЧНЯМ

 

                                                                    Дорогі друзі!

         Шкільна психологічна служба і соціальний педагог зокрема, запрошують вас до обговорення проблеми вживання учнями брудної лайки. Сьогодні це надзвичайно актуальна проблема, про наслідки якої знати необхідно, щоб не сталося лиха та задля збереження вашого здоров’я.

         Пропонуємо ознайомитися з цікавими й важливими дослідженнями учених, присвячених лихослів’ю.

                                     Лихослів’я: сутність явища

Кожна людина у нашому світі прагне до спілкування з собі подібними, для цього Природа нагородила людей надзвичайним явищем – мовою. Усі народи світу говорять своєю неповторною оригінальною мовою, яка має певні особливості. Наприклад, наймелодійнішою мовою світу визнано італійську, а українська займає тут друге місце. Найскладніші мови світу – китайська, японська та угорська. Мовою дипломатії обрано англійську, а для вирішення юридичних питань світове товариство користується французькою мовою.

         Однак сьогодні в людське мовлення вкорінилися інші «інтернаціональні» слова, котрі спотворюють людську особистість, людські стосунки, внутрішній світ людини, призводять до відчуження найближчих людей і навіть до захворювань. Це лихі слова, брудна лайка, лихослів’я (науковий термін – капролалія, що з грецької означає «капрос» - багнюка, «лалія» - мова, тобто, брудна мова, мат).

         Брудна лайка є порушенням норм спілкування, вона негативно впливає на соціалізацію особистості, на здоров’я людини, що доведено ученими різних країн.

         З лихослів’ям ми стикаємося щодня – на вулиці, у транспорті, у звичайній бесіді, позаяк це явище стало супутником людського існування. Матюкаються дорослі й малі, молоді й старі, звичайні громадяни і знаменитості. Однак традиційно в усьому світі брудна мова засуджується суспільством. У багатьох країнах існують закони, котрі обмежують використання такої лексики в публічному житті, в ЗМІ тощо. Наприклад, в Китаї чи Сингапурі за лайку можна отримати термін ув’язнення, у європейських країнах – адміністративне покарання на досить високі суми. Країни Латинської Америки за мат можуть позбавити людину громадянства.

         За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я сьогодні кожен п’ятий школяр в тій чи іншій формі лається. Серед школярів США кожен 4 страждає на вживання, особливо безконтрольне, брудної лайки.

         Лаються й діти України, однак історія нашої держави показує, що український народ завжди засуджував мат.

                                          З історії лихослів’я

         Цікавим є питання походження лихослів’я. Воно пов’язано зі з’явою соціальних заборон - табу.

         Найдавніші табу сформовані у формі заборон і проклять, вони проголошували:

-         абсолютну заборону на близькі кровозмішувані зв’язки, близькі родичи не мали права створювати сім’ї;

-         абсолютну заборону на вбивство родича;

-         підтримку життя будь-кого з родичів незалежно від його фізичної пристосованості до життя.

У випадку нехтування табу порушника карали смертю або вигнанням, що було рівноцінним смертній карі. З одного боку, існували страшні табу, а з іншого – велике бажання їх порушити, і люди знайшли такі слова, котрі замінили недозволені дії брудною лайкою. Нецензурна лайка – це найчастіше словесні порушення першого табу, пов’язаного з родинними стосунками. А прокляття – порушення наступних – і є найдревнішим лихослів’ям.

Ті слова, які ми сьогодні знаємо як матюки прийшли з давньоарамейської мови, так античні жителі називали органи людського тіла. Згодом ці слова були привезені зі східних країн у Європу і почали своє нове існування у формі брудної лайки, бо були зручними у вимові для будь-якої людини, мали певне емоційне забарвлення. Однак суспільство протестувало проти вживання таких слів, їх стали вважати недопустимою лексикою, гідної покарань.

У Середньовіччі лихословів жорстоко карала католицька церква, їх таврували гарячим залізом, навіть доходило до прилюдної страти. У нашій країні лихословів відлучали від церви, виганяли зі спільноти, а на їх родини падала тінь презирства й недовіри.

Вживаючи нецензурну лексику, лихослов хотів якнайнижче принизити свого опонента. Цю якість мата широко використовували під час війн, намагаючись принизити супротивника. У військах існували навіть «професійні матюгальники», які брудними образливими словами та демонструванням соромітних частин тіла намагалися підірвати моральний дух ворога й таким чином заманити розгніваних воїнів у пастку, де вони могли бути знищені основними силами. В Європі таких спеціалістів називали «рибальдами» і вони дуже часто окрім вживання відбірної лайки ходили в бій голими аби присоромити та розгнівати лицарів противника.

Вітчизняна історія завжди засуджувала мат. У численних слов’янських джерелах зазначається, що лайка є образливою для трьох матерів: для матері Землі, для всіх людських матерів, для Матері Господа – Пресвятої Богородиці. У богословських підручниках зазначається, що той, хто вживає брудну лайку, перш за все ганьбить честь жінок, матерів: «Він уподібнюється до тієї потвори, яка слово «Матір» пов’язує лише з блудом і брудом, і знущається з неї, хоч і сам нею народжений».

В Україні, наприклад, за свідченням турецького мандрівника Евлія Челебі, що відвідав Україну 1657 року, найпоширенішими лайками того часу були слова «злодій», «чорт», «дідько», «свиня» і «собака». Це підтверджується великою кількістю українських прокльонів на кшталт: «сто копанок чортів тобі в печінку», «під три чорти», «бодай тебе чорти вхопили», «а, собача кров!», «ах ти, свиняче рило!», «дідька лисого…», «дідько б його взяв!», «де його чорти понесли?» та інші.

Доволі часто користувалися ненормативною лексикою в такому саме контексті й українські козаки. Однак, в історії українського козацтва є приклади, коли за лайку людину суворо карали. Наприклад, у Запорозькій Січі лихослова карали батогом, прив’язавши до стовпа. Вживати лихі слова заборонялося, наприклад, під час військових походів, щоб не накликати біди й щоб похід закінчився успішно. Особливо каралися козаки, які лаялися словами зі згадуванням «матері», бо покровителькою українського козацтва була і є Пресвята Богородиця. Існує історичний факт, коли турки взяли в облогу Почаївську Лавру, коли там знаходився один з козацьких кошів. Жителі Почаєва теж сховалися за монастирськими стінами і усі разом молилися Пресвятій Богородиці про спасіння людей і монастиря. Турки гидко матюкалися на православних, а потім пішли у наступ. Тисячі куль і стріл полетіли у захисників монастиря. І саме в цей момент на небі з’явилася Пресвята Богородиця разом з янголом і колишнім настоятелем монастиря ігуменом Залізо. Матінка Божа підняла праву руку і турецькі стріли і кулі полетіли назад – у тих, хто їх випустив, вбиваючи ворогів. З цього моменту Пресвята Богородиця була названа покровителькою українського козацтва, а її Почаївський образ став своєрідним талісманом. З цієї події козаки ретельно слідкували за своїми словами, щоб не образити Святу Матір.

Однак, один з прикладів вживання принизливої лайливої лексики можна знайти у відомому листі Запорозьких козаків турецькому султану, написання якого, зобразив у своїй картині І.Рєпін. Дійсно, лист містить достатньо ненормативної лексики, але треба врахувати, що козаки писали звернення до ворога, якого ненавиділи і якого прагнули принизити й залякати.

Ненормативна лексика є присутньою й в українській літературі. Започаткував традицію вживання ненормативної лексики в українській літературі ще І.Котляревский в поемі «Енеїда», однак майже впродовж 200 років вживання такої лексики було під забороною.

         Ненормативна лексика має чіткі культурні особливості для кожного народу, що її використовує. Для німців і французів найбільшою образою є звинувачення в неохайності, нечистоплотності, бо особливо високо в цих культурах цінується тілесна чистота, чепуристість. Фашисти під час війни полюбляли представників «нечистих» на їх думку народів – євреїв, циган, слов’ян – обзивати «свинями». У ненормативній лексиці американців, англійців, італійців, росіян провідне місце займають слова сексуальної тематики, пов'язані зі статевими органами. Японці, наприклад, традиційно не вживають огидних слів в лайці оскільки ефект образи в японській мові будується шляхом спеціального образливого побудування речень та фраз, котрі порушують звичайний протокол ввічливості. У Китаї лаятися заборонено з давніх давен і ця традиція існує й сьогодні.

         Майже усі матюки в українській мові є запозиченими. Останнім часом досить активне запозичення ненормативної лексики відбувається з англійської мови. Це обумовлено великою популярністю окремих зразків американської культури у вигляді фільмів, комп'ютерних програм, музики тощо.

                           Вплив лихослів’я на здоров’я людини

         Дослідження впливу лихослів’я на здоров’я людини має свою історію.

Вперше свою увагу на проблему брудної лайки у 1825 році звернув англійський учений Д.Ітарт, однак більш фундаментальні дослідження здійснив французький психолог Ж.Туретт і дійшов висновку, що брудна лайка – це хвороба, якою може хворіти людина будь-якого віку незалежно від статі. Хвороба отримала назву «синдром Туретта». Хвора людина дивно поводиться, викрикує лайливі слова постійно, не зважаючи на оточуючих і без будь-якої причини для лайки, така собі зв’язка слів. У хворого спостерігається нервове збудження, мимовільне скорочення м’язів, агресія.

До середини ХХ ст. синдром Туретта вважався рідкісним явищем і дуже дивним захворюванням, бо його справжньої причини досі ще не встановили. Однак цей симптом сьогодні вже не є рідкісним: лихослів’я непомітно стало нормою спілкування спочатку сучасних дорослих людей, а нині така особливість звична й для неповнолітніх.

Дослідження впливу брудних слів на людський організм у нашій країні започаткував біолог І.Белявський. Він дійшов висновку, що кожне вимовлене людиною слово дуже виразно впливає на людські гени, вони видозмінюються і людину чекає передчасне старіння. Виявляється, що брудні слова мають негативний заряд, вони руйнують клітини організму, видозмінюють їх і людина починає хворіти. Дівчата, які матюкаються, часто народжують хворих дітей, хлопці мають проблеми з чоловічим здоров’ям, з віком матюгальників підкошують такі недуги як хвороба Альцгеймера, вікова деменція, які надзвичайно негативно впливають на розум людини похилого віку.

Дослідження впливу лайки на здоров’я людини продовжив біолог П.Гаряєв, який довів - нецензурна лайка завдає людському організму руйнівної шкоди. Від звукових хвиль, спричинених лиховслів`ям, людина отримує радіоактивне опромінювання, внаслідок чого розпадаються її хромосоми та розриваються ланцюжки ДНК. Дослідник дійшов висновку, що лихослів’я не лише знищує людську особистість, а й сприяє її внутрішньому розкладу. А нав’язування неповнолітнім лихослів’я призводить до знищення в свідомості людини сорому та совісті.

Глибокі дослідження впливу лайки на живі організми провів японський біолог М.Емото. Спираючись на попередні дослідження світової науки, він встановив, що вода має структуровану пам'ять, вона запам’ятовує інформацію. Так як клітини людського організму складаються з води, то вони запам’ятовують і добру інформацію, і злу. Негативна інформація змінює склад клітинної рідини, вода починає гнити, а людина передчасно старіти і хворіти. Сучасні дослідники медичних проблем людського організму заговорили про деякі захворювання, які можуть прогресувати у людини, яка лається або чує лайку, наприклад, це онкологічні хвороби.

                             Як виникає дитяча лайка?

Не викликає сумнівів існування своєрідного дитячого лихослів’я. Характерні вигуки трапляються в дітей ледь не з перших спроб заговорити, особливо якщо дитина чує такі вислови, значить, лаються дорослі члени родини у присутності дитини. Саме від дорослих дитина вчиться лаятися.

З віком «лайливий потенціал» зростає. У лексиконі з’являються різноманітні саркастичні й іронічні зауваження, обзивання, дражнилки, невигідні порівняння, плітки, наклепи та інші способи вияву неприязні. Так дитина демонструє своє ставлення до інших, виплескує агресію, намагається принизити й залякати. Слід констатувати, що діти вчяться лаятися від тих однолітків, які вже уміють лаятися і навчилися цьому від дорослих. Діти, які часто спостерігають грубість і образи в спілкуванні між батьками схильні відтворювати їх у своїй поведінці. Вони вважають це ознакою дорослості, самостійності, незалежності. Виходить, що причиною лайки дітей є низький культурний рівень батьків.

Третя причина – агресія. Лайлива мова підливає масло у спілкування між агресором і жертвою, щоб жертва більше боялася. Так агресор впливає на жертву двічі – фізично і словесно (вербально).

Негативним є вплив засобів масової інформації. Це четверта причина. Низка зарубіжних учених засвідчує, що в найпопулярніших телевізійних програмах на кожну інформаційну годину припадає в середньому біля дев’яти актів фізичної й восьми актів вербальної агресії. ЗМІ демонструють не тільки моделі агресивного лихослів’я, але й моделі лихослів’я як своєрідної норми спілкування. Діти частіше починають лихословити, демонструючи свою дорослість або належність до «крутих», яким усе дозволено.

                              Як перестати лаятися?

Лаятися чи ні, ризикувати своїм здоров’ям і здоров’ям своїх майбутніх дітей чи припинити лайку, вирішує тільки сама людина. Однак учні повинні знати, що в Україні діє Закон «Про захист суспільної моралі» від 20 листопада 2003 р., який передбачає відповідальність громадян за вживання нецензурної лексики, за порушення якого лихослов притягується до адміністративної відповідальності. Якщо учневі не виповнилося 14 років, то відповідальність за таку поведінку покладається на його батьків.

Існує декілька правил, які допоможуть уникнути нецензурної лайки:

1.Сформувати в собі нетерпимість до лихослів’я. Завжди контролювати свою лексику, добирати необхідні слова для спілкування, уникаючи відвертої лайки.

2.Пам’ятати, що лаючись, людина порушує закон суспільної моралі і може бути притягнута до відповідальності.

3.Зупиняти тих, хто починає лаятися; нагадувати їм про негативний вплив лихослів’я на людський організм, уникати спілкування з матюгальниками, проголошувати публічно своє негативне ставлення до лайки.

4.Позбавлятися почуття агресії, розвивати в собі відповідальність за власну поведінку, демонструвати найкращі приклади міжособистісного спілкування. Займатися самовихованням і саморегулюванням. Навчитися розуміти емоційний стан іншого і не провокувати нервових зривів.

5.Багато читати, збагачуючи свою мову новими словами і їх синонімами; пам’ятати, що брудна лайка ніколи не створить людині більшого авторитету. Розвивати власне почуття гумору.

                               Дорогі учні школи №291!

         Шкільна психологічна служба закликає вас до створення у школі простору, вільного від брудної лайки. Якщо хтось з вас вже вживає лайливі слова і не знає як цього позбавитися, звертайтеся до шкільного соціального педагога за професійною допомогою. Пам’ятайте, мова – це суспільне обличчя людини.

                                    

min os

guon2

darrada

kievtest

daros

metod